Як розвинути талант дитини

Як розвинути талант дитини
  • Етапи формування та розвитку здібностей

    Формування певних задатків тісно пов'язане із загальним розвитком дитини. Психологи виділяють п'ять вікових періодів:

    • 1-2 роки - у малюків проявляються перші творчі нахили;
    • 3-4 роки - час всебічного розвитку, пік формування здібностей. У цей період проявляються симпатії до певного типу діяльності;
    • 5-6 років - розвиток мислення. Вітається відвідування секцій і гуртків за інтересами, розвиток таланту;
    • 7-8 років - прояв стійкого інтересу дітей до творчості, період відвідування регулярних занять, досягнення перших успіхів;
    • 9-14 років - формування самостійності, здібностей до аналізу і синтезу, відповідального ставлення до занять, визначення подальшого шляху розвитку.

    Така класифікація не панацея для батьків. Важливо пам'ятати, що здібності у дітей можуть прокидатися в різному віці. Якщо ваш малюк в чотири роки ще не співає і не малює, не намагайтеся насильно нав'язати діяльність.

    Як виявити і розвинути талант дитини

    Виявити задатки і здібності - першочергове завдання з розвитку таланту. Це зробити нескладно за допомогою спостереження за малюком. Є група талантів, які виявити легко з поведінки дітей. До них відносяться: музичні здібності, художній талант, артистичність і схильність до спорту. Щоб дізнатися художні нахили, необов'язково, щоб малюк з ранку до вечора малював або розмальовував картинки. На підвищене візуальне сприйняття світу вказують і інші особливості поведінки.

    • Художній талант - любить малювати, складати пазли, збирати конструктор, будувати візуальні образи, розмальовувати і вбиратися. Такі діти сприймають світ очима: при описі предметів вживають слова «красивий», «яскравий», «світлий», швидко навчаються розпізнавати кольори.
    • Музичні здібності - дитина з ранніх років звертає увагу на музику, повторює мелодію і ритм, копіює інтонацію і вимову слів, прислухається до оточуючих звуків. Діти з добре розвиненим слухом легко освоюють іноземні мови, а також танці.
    • Артистичні здібності - любить бути на публіці, повторює поведінку дорослих, любить вбиратися, зображує пози, копіює тварин.
    • Спортивні задатки - активний, багато бігає, грає з м'ячем. Захоплюється переглядом спортивних програм, любить спостерігати за грою інших людей. Цілеспрямований і наполегливий.
    • Математичні здібності - любить головоломки, завдання, подобається грати в шахи і шашки, із захватом рахує, добре запам'ятовує числа. У ранньому віці довго розглядає цифри.

    Як визначити здібності дитини, якщо він не малює, не співає і не танцює? Цілком ймовірно, що росте математичний геній або вчений природних наук. Здібності до науки виявляються у дітей тільки з виникненням вміння аналізу і синтезу. Серед можливих талантів варто відзначити лідерські здібності. Погодьтеся, що збирати навколо себе юрби зацікавлених осіб, придумувати нові ігри, справлятися з будь-якими труднощами можуть далеко не всі діти. У майбутньому така дитина успішно зарекомендує себе у підприємницькій діяльності або в роботі з колективом.

     

Центр позашкільної освіти імені Олександра Разумкова, управління освіти і науки виконавчого комітету Бердичівської міської ради. Комплексний багатопрофільний позашкільний навчальний заклад.

КОНТАКТИ
13301, м. Бердичів, вул. Вінницька 21
(04143) 2-11-89 Тел.
cpo.razumkova@ukr.net

Міністерство освіти і науки України Інститут обдарованої дитини НАПН України Педагогічна преса Український центр позашкільної освіти