ПІДТРИМУВАТИ ТА ДОПОМАГАТИ: ПОРАДИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ

ПІДТРИМУВАТИ ТА ДОПОМАГАТИ: ПОРАДИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ
 •       Спалах коронавірусної інфекції (COVID-19) порушив звичний режим життя людей по всьому світу, у тому числі і українців. Дедалі більше сімей опиняються в ситуації соціального дистанціювання, карантину, закриття шкіл і підприємств, це може викликати стрес.

        Його спричиняють не лише турботи про здоров’я, а й раптова поява нових реалій – необхідності тривалого перебування вдома з дітьми, чий розпорядок дня докорінно змінюється. Дітям може бути дуже складно пристосуватися до нових обставин: закриття шкіл і дитячих садків, соціального дистанціювання, домашньої ізоляції. Це позначається на їхньому відчутті структурованості, передбачуваності та безпеки.  

        Домашня ізоляція та брак контактів й ігор з однолітками викликає в дітей тривогу. Їм часто важко зрозуміти те, що вони бачать в Інтернеті, по телевізору або чують від інших людей. Тож діти стають особливо схильними до тривоги, стресу та смутку. Обмежені можливості для ігор на свіжому повітрі й активних занять роблять їх більш збудженими та дратівливими, що додає стресу й без того занепокоєним батькам.

       Тож, декілька порад щодо того, як організовувати свій час, спілкуватися з дітьми та допомагати їм успішно рости й розвиватися навіть за таких складних обставин.

   Створіть розпорядок дня та дотримуйтеся його:

  • разом із дитиною підготуйте розклад. Сплануйте його елементи таким чином, щоб вони містили різні види діяльності, а також підготуйте загальний графік, коли саме має відбуватися та чи інша діяльність.
  • організуйте розклад відповідно до розпорядку дня, якого дотримувалася дитина в садочку до виникнення цієї ситуації (харчування, час на ігри й розваги, перерви на перекуси та сон, збалансоване поєднання фізичних вправ і спокою, а також час для навчання).
  • долучайте дітей до щоденних домашніх клопотів і справ, чітко визначаючи їхні завдання або ролі (накрити на стіл, полити рослини, розкласти чистий одяг тощо).
  • долучіть до розкладу регулярні заходи «для всієї родини»: насолоджуйтеся спільними обідами, іграми чи розвагами. Максимально послідовне дотримання розпорядку формує в дітей відчуття захищеності й безпеки.

  Не забувайте дбати про себе:

  • періодично робіть короткий «відпочинок від сім’ї» (ванна, дзвінок подрузі тощо) або використовуйте «затишшя» для релаксації.
  • турбота про себе допоможе вам легше долати стрес і додасть сил, щоб підтримувати дітей.
  • приділяйте час стосункам із коханою людиною.

   

   Завжди майте «про запас» ідеї для ігор і навчання:

  • підготуйте список різноманітних вправ і занять для дому й вулиці, які можна виконувати залежно від обставин.
  • знайдіть баланс між фізичною активністю (заняття в приміщенні: танці, йога, будівництво фортеці з подушок і коробок тощо), сидячими заняттями (малювання та розфарбовування, розповіді, пісні й дитячі віршики, пазли, ігри тощо) і періодами спокою (відпочинок, спільне читання).
  • дозволяйте дітям самим вибирати бажані види діяльності. Не забувайте, що маленькі діти мають короткі періоди концентрації уваги, а тому можуть швидко втратити цікавість до тієї чи іншої вправи.
  • пам’ятайте, що для дошкільнят важливіше підтримувати позитив і задоволення від навчання, ніж перейматися своїми академічними успіхами. Приємні враження, такі як спільне читання, розповіді й ігри, – це корисні способи продовжувати навчання, не піддаючи дитину значному стресу.

  На сайті UNICEF можна знайти перелік вправ та ігор, які ви можете запропонувати своїй дитині. https://www.unicef.org/ukraine/історії/вчимосявдома 

  Пам’ятайте про екранний час і контент:

  • захищайте дітей від непризначеного для них телевізійного й медіа-контенту, адже він може викликати тривогу й додатковий стрес. Обмежте обсяг новин про COVID-19, які ви обговорюєте в сім'ї, особливо перед маленькими дітьми. Не думайте, що вони нічого не чують, навіть якщо й не дивляться на екран.
  • налаштуйте для дитини екранний час, додайте його в розпорядок дня та переконайтеся, що отриманий дитиною контент є прийнятним. Якщо на тривалий період залишати маленьку дитину наодинці з телевізором, комп’ютером або смартфоном, то це може зашкодити її когнітивному й соціально-емоційному розвитку.
  • діти найкраще вчаться через взаємодію з людьми, тому дивіться телевізійні програми разом і обговорюйте їхній зміст.
  • використовуйте технології для компенсації соціального дистанціювання (Skype, Zoom, WhatsApp), спілкуйтеся з друзями й родичами.

  Практикуйте методи позитивного батьківства:

  • Тривала ізоляція вдома – це можливість зміцнити ваш зв’язок з дитиною завдяки спільній діяльності та проведеному разом часу.
  • Пам’ятайте, що дітям також важко. Вони реагують на ситуацію відповідно до свого віку й рівня розвитку. Переконайтеся, що маєте реалістичні очікування від дитини. Це допоможе вам конструктивно долати неприємні моменти (постійний плач, кольки, істерики й поганий сон, проблеми з харчуванням тощо).
  • Приділіть час стосункам із вашою коханою людиною і підтримуйте одне одного. Ваша поведінка є взірцем для дітей.
  • Якщо ви стикаєтеся з небажаною поведінкою, завжди вибирайте ненасильницькі методи дотримання дисципліни (переспрямування уваги, зосередженість на позитиві, оновлення середовища, процедури тайм-ауту, винагорода за хорошу поведінку).                                                                                                                                                              

                                                                                                                                  https://mon.gov.ua/

   Більше матеріалів для батьків на період карантину дивіться: https://www.unicef.org/ukraine/covid19#forparents

    

   Пропоную  онлайн тести для батьків. За посиланням

   https://onlinetestpad.com/ua/tests/psychological/for-parents

Центр позашкільної освіти імені Олександра Разумкова, управління освіти і науки виконавчого комітету Бердичівської міської ради. Комплексний багатопрофільний позашкільний навчальний заклад.

КОНТАКТИ
13301, м. Бердичів, вул. Вінницька 21
(04143) 2-11-89 Тел.
cpo.razumkova@ukr.net

Міністерство освіти і науки України Інститут обдарованої дитини НАПН України Педагогічна преса Український центр позашкільної освіти