КРАЇНІ ЮННАТІЇ – 95!!!

КРАЇНІ ЮННАТІЇ – 95!!!
 • Історія юннатівського руху у Бердичеві

       Юннатівський  рух в Україні розпочинає свою історію в 1924р, коли була створена перша Київська біологічна станція, а в м. Бердичеві - 28 вересня 1971 року, коли на базі природничого факультету філії Житомирського педінституту була заснована станція юних натуралістів під керівництвом Кустовецької  Антоніни  Тимофіївни. До  становлення юннатівського руху в м. Бердичеві свої зусилля приклали також такі керівники: Кузнець Євгенія Кирилівна;  Хом’як Валентина Михайлівна; Шаріпова Галина Петрівна; а з 1981року – Солопчук Галина Федорівна.

         За період керівництва Галини Федорівни збільшується кількість гуртків природничого напрямку, які охоплюють 600 дітей міста. Працює 11 гуртків: «Юні садівники», «Юні генетики-селекціонери», «Юні квітникарі», «Юні овочівники»,«Юні ентомологи», «Охорона природи», «Юні мікробіологи», «Агрохіміки», «Юні друзі природи».

          Значна увага приділяється вивченню природи в довкіллі, збираються рослини для оформлення гербаріїв, проводиться робота по впорядкуванню парників, вирощуванню розсади квіткових та овочевих культур, діти навчаються працювати на навчально-дослідних ділянках, вивчають тваринний світ різних біотопів, проводиться дослідницька, природоохоронна робота, польова практика з зоології, деякі екземпляри збираються для живого куточка.

         У 1981 році за завданням центру кільцювання птахів Академії наук СРСР проводилось кільцювання лелек, було окільцьовано 50 птахів, в подальшому окільцьовували також сіру чаплю, синиць, граків, проводили облік птахів та вивчали їх біологічні особливості.

          Методист СЮН Литвиненко Дмитро Павлович  організовує та  очолює експедиції по вивченню природи України  - це експедиції по річках: Тетерів, Мурафа, Случ, Південний Буг. До експедицій юннатів також долучаються і керівники гуртків – Кузьміна Валентина Миколаївна та Юрік Наталія Іванівна.

          Керівники гуртків станції юних натуралістів щороку організовують міські заходи: Свято квітів, Свято врожаю, Зустріч птахів.

          Робота юннатів відзначається грамотами: Почесною грамотою нагороджений гурток генетиків-селекціонерів, керівник гуртка Юрік Н.І., гурток «Юні квітникарі», керівник Кузьміна В.М. та гурток «Охорона природи»,  керівник Литвиненко Д. П.

          Багато випускників цього періоду в подальшому свій життєвий професійний шлях пов’язали з природничими науками. Серед них і Самотошніков Ігор Іванович. Участь Ігоря в туристичних походах, будучи юннатом, цікаві зустрічі, незабутні вечори біля вогнища, пісні під гітару, гарний веселий настрій  мотивували його отримати відповідну професію і працювати з дітьми в закладі позашкільної освіти.

              У 1992 році на базі станції юних натуралістів утворюються дві організації: Екологічний центр, директор Литвиненко Д.П. та Станція юних натуралістів, директор Солопчук Г.Ф.

              Методист Станції юних натуралістів, а в подальшому директор Екологічного центру, Дмитро Павлович, обійшов з юннатами значну частину України, вивчаючи природу рідного краю.

         Рішенням міськвиконкому 29 липня 1994 року ці дві організації ліквідуються і створюється Екологічний центр виховання дітей та юнацтва, директор Юрік Наталія Іванівна. За період керівництва Наталії Іванівни збільшується кількість охоплених дітей гуртковою роботою до 825 та зростає кількість профілів гуртків. Створюється потужний і творчий колектив у складі 14 керівників гурткової роботи.

         Наталія Іванівна покращує матеріально-технічну базу закладу, розпочинає будівництво зоолого-тваринницького комплексу, проводить реконструкцію навчальної оранжереї, сприяє оформленню документації.

               В цей час  на базі Екологічного центру засновується громадська скаутська організація «Оптиміст», яка залучає і юннатів до  освіти з акцентом на таборування, знання лісу, піші та водні мандрівки, заняття спортом.  Скаути під керівництвом Тетяни Соболь беруть участь у Всеукраїнському джамборі «Суучхан – 2000», організовують проведення щорічного міського скаутського табору «Берендей», є постійними учасниками святкування міських заходів. Соболь Т.Г., Рощенюк О.А.,  Денисенко С.К, Кузьміна В.М.  також виграють дискретний грант на озеленення міської лікарні, який успішно реалізують.   

              В 2000 році започатковується щорічний міський фестиваль «Новому тисячоліттю – нове екологічне мислення», в рамках якого керівники гуртків організовують семінари, тренінги, природоохоронну роботу для дітей та педагогів міста.

              В цьому ж році  Наталія Іванівна Юрік підписує договір про співпрацю з волонтером Корпусу Миру  Ентоні Вотерс. Американський волонтер виграє два гранти, за якими має можливість закупити для Екологічного центру туристичне спорядження, електронну техніку, лабораторне обладнання для визначення якості води.

              В цей час успішно працюють гуртки «Юні квітникарі», керівник Валентина Миколаївна Кузьміна, яка на території закладу з дітьми створила міксбордер, альпійську гірку, квітники «Черепашка» та «Квітка» та керівник гуртка Сторожук О.М., яка створює колекції декоративних рослин відкритого грунту.  Юні квітникарі займаються  також дослідницькою роботою по вигонці рослин. Вихованці Валентини Миколаївни та Соболь Тетяни Георгіївни беруть участь в конкурсі науково-дослідницьких робіт МАН та стають переможцями 1 та призерами  2 етапу конкурсу.

              Керівники гуртків Рихлюк І.Ю., Соболь Т.Г, Рощенюк О.А, Денисенко С.К., Ваховська Н.О три роки поспіль беруть участь з юннатами у закарпатському літньому таборі «Школа в природі». Активна діяльність керівників гуртків сприяє підвищенню статусу  позашкільної екологічної освіти в місті.

              З 20 вересня 2002 року директором  Екологічного центру вихованими  дітей і юнацтва стає Балац Ірина Вікторівна. В цей час працює 12 керівників гурткової роботи, які охоплюють гуртковою роботою 900 дітей. Ірина Вікторівна значну увагу приділяє впровадженню в навчально-виховний процес інноваційних форм навчання, зокрема проектної діяльності. За її ініціативи були запровадженні такі навчальні проекти: «Бердичівське аграрне процвітання», «Бердичівські пташині коридори», «Юннатівський зеленбуд». Значимість даних проектів була підкреслена обласною держадміністрацією та   Державним управлінням екології та природних ресурсів в Житомирькій області.  Зростає роль науково-дослідницької діяльності в галузі сільського та лісового господарства.

               Продовжується  традиція організації щорічного міського фестивалю «Новому тисячоліттю – нове екологічне мислення». Всього було проведено 9 фестивалів і щороку нові форми  роботи: тренінги, виїзні семінари, секційні засідання для дітей, природоохоронна робота.

              В цей період юннати гуртка «Юні квітникарі», керівник гуртка Сторожук О.М. значно розширюють видовий та сортовий склад навчальної оранжереї. Вихованці гуртка стають переможцями Всеукраїнських акцій: «Парад квітів біля школи», «Дослідницький марафон» та конкурсу на краще внутрішнє та зовнішнє озеленення.

              Керівники гуртків «Юні генетики-селекціонери» Красовський Л.А., та «Юні овочівники» Ковальчук Т.В. активізують дослідницьку діяльність з лісового та сільськогосподарського господарства,  їх вихованці стають переможцями II та III етапів МАН та поступають у відповідні ВНЗ країни.

              Ірина Вікторівна та керівник гуртків Ангеліна Вікентіївна значну увагу приділяють залученню до навчання в позашкільному закладі та створенню умов для реабілітації та оздоровлення дітей з особливими вадами. Для  цих дітей та їх батьків організовуються екологічні ігри в природі, творчі конкурси та навчання природничого напрямку. Ірина Вікторівна як керівник закладу турбується і про матеріально-технічну базу. Проведена реконструкція теплиці, капітальний ремонт приміщення для  навчально-методичного забезпечення поповнюється бібліотека закладу великою кількістю примірників літератури різних напрямків. Педагогічна робота в цей період відрізняється розширенням освітнього простору для керівників гуртків та виховного простору для дітей.

              З 14 квітня 2009 року директором ЕЦВДЮ призначили Щукіна Василя Степановича,  який значну увагу приділяв розвитку навчально-матеріальної бази закладу, покращенню естетичного вигляду території та розширенню зв’язків з навчальними закладами, сприяв залученню дітей навчальних закладів міста до проведення дослідницької роботи, суспільно-корисної праці на навчально-дослідних ділянках.

  Характерною особливістю цього періоду є створення пришкільних таборів на території Екологічного центру, діяльність яких направлена на оздоровчо-освітню роботу з учнями шкіл.

               

               

  Сьогодення юннатівського руху

         Новим витком в історії розвитку юннатівського руху став 2009 рік. Результатом рішення сесії Бердичівської міської ради №709 від 01.07.2009р. «Про створення Центру позашкільної освіти ім. О.Разумкова» стало об’єднання трьох позашкільних навчальних закладів в  єдиний потужний  навчальний заклад – Центр позашкільної освіти ім. О.Разумкова, структурними частинами якого стали три відділення:  еколого-натуралістичного напряму,  науково-технічної творчості,  художньо-естетичного напряму, Директор Центру Олена Валентинівна Боровська, всі свої зусилля та майстерність педагога-керівника направила на підвищення статусу та іміджу позашкільного закладу. 

              З цього часу підвищується рівень організації освітньої діяльності відділення, зростає якість надання освітніх послуг. Продовжуються юннатівські традиції, зявляються нові форми юннатівської творчості, урізноманітнюються форми гурткової діяльності, велика увага приділяється впровадженню інноваційних технологій навчання, зокрема проектній та дослідницькій.

              Необхідно відзначити найбільш цікаві та масштабні  проекти, які реалізували гуртківці за даний проміжок часу: «Школа безпеки», керівник Соболь Т.Г., «Листок – джерело життя», керівник Рощенюк О.А., «Бережемо минуле, сьогодні будуємо майбутнє», керівник Ваховська Н.О. Щорічно проводиться експедиція до Білилівського лісу, де діти вивчають видовий склад ранньоквітучих рослин тапроводять  моніторинг їх кількості. Вихованці гуртків проводять дослідження на заповідній території - парку шкіробєднанння. Досліджується екологічний та санітарний стан вікових дерев, проводиться паспортизація дубів, юннати проводять дослідження орнітофауни парку та гніздову спеціалізацію птахів. Велика увага приділяється розширенню матеріально-технічної бази відділення, зокрема, керівник гуртка Сторожук О.М. постійно збільшує колекцію кімнатних рослин. На даний час їх кількість становить більше 200 видів та сортів, а кількість кімнатних рослин  - більше 1000 екземплярів. Збільшується кількість тварин живого куточка, з’являються нові мешканці: шиншили, павук-птахоїд, білки Дегу, палочники, ахатіни. Зростає кількість рослин відкритого грунту для озеленення міста. у 2019 році у рамках реалізації інтегрованої платформи "Спільний простір: відкриваємо Бердичів" керівники гуртків реалізують проекти: Молодь Бердичева: наука та інновації" та "Будуймо ЕкоШколу разом". Одним із результатів  роботи проектів стала укладена угода про співпрацю з Житомирським агроекологічним університетом, яка далі знайшла своє продовження у спільній праці; закладені шкілки рослин для озеленення міста.

            У Центрі позашкільної освіти ім. О.Разумкова працює 7 педагогів, які охоплюють більше 300 дітей міста гуртками еколого-натуралістичного напряму. Територія відділення становить 5,3 га, на якій поєднані різні природні угрупування рослин, є навчально-дослідні ділянки: овочева сівозміна, навчальна оранжерея, живий куточок. Для дітей є велика матеріальна база, де вони з захопленням можуть милуватись природою, навчатись пізнавати її закони, оздоровитись і просто відпочивати. Територія відділення еколого-натуралістичного напряму є улюбленим місцем відпочинку мешканців мікрорайону міста. Пропонуємо і вам насолодитись прекрасною природою території відділення еколого-натуралістичного напряму  ЦПО ім. О.Разумкова.

              Якісною, важливою зміною в освітньому процесі відділення став високий рівень та збільшення частки дослідницької роботи у гуртках, про що свідчать численні перемоги гуртківців у конкурсах. Необхідно зазначити обдарованих дітей, які неодноразово прославляли Центр на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях: Крисюк Олександр, Фільченко Катерина, Анголюк Марія, Поліщук Марія, Рибак Марина, Бедко Маріна, Недайборщ Ірина, Філімончук Анна, Соболева Анастасія, Подобрій Катерина, Яковлєва Дар’я, Оксентюк Анна, Олійник Олександра,  Ніколайчук Діана.

                 Всеукраїнська акція «День юного натураліста» є щорічним традиційним заходом у відділенні. Різноманітні форми проведення: виставка домашніх тварин, квести, гра-подорож для дошкільнят, дні здорового харчування, презентація юннатівської творчості….2019 рік не став винятком – у Центрі  впродовж декади проводились юннатівські дні: висаджування дерев, юннатівські ігри для наймолодших, цікавим, масштабним заходом став табір разумковців (14 вересня), коли у великій родині всі долучились до Великого квесту «Науковий пікнік». Діти змогли поринути у світ науки, відкрити дослідницьким шляхом суть біологічних явищ у природі та шляхи її збереження. Юннатівські дні продовжились 18 вересня науково-практичною конференцією «Юні дослідники. Погляд у майбутнє», яка проводилась на базі ЖАЕУ спільно з викладачами та студентами кафедри екологічної безпеки та економіки природокористування. Такі спільні заходи з науковими установами забезпечують наступність у навчанні дітей, вони сприяють профорієнтації гуртківців, їх розвитку та мотивації до вивчення біологічних наук.

            26 вересня  до юннатів ЦПО ім.. О.Разумкова завітали Весельський Микола Францович, учасник 3-ьох експедицій до Антарктиди, та Савчук Марина Вікторівна, методист ЖЦТЕУМ. Цікаві  розповіді, факти з вуст людей, які все своє життя присвятили біологічним дослідженням, не залишили байдужими жодного юнната. Цікаво було поринути з ними у незвіданий світ Антарктиди, та пройтись здається відомими, але не менш дивовижними, геологічними стежками України.

     

     

            

  Сьогодні, як ніколи, важливо залучати дітей до вивчення та збереження природи. За історію людства вона отримала чимало ран, відбуваються якісні зміни у довкіллі, результатом яких є зміни клімату, природні катастрофи,  скорочення життя людей. Головним в біологічній освіті стає виховання та формування у дітей стилю життя, який забезпечить стійкий розвиток суспільства. Педагоги відділення: Соболь Тетяна Георгіївна, Рощенюк Оксана Анатоліївна, Ваховська Ніна Олександрівна, Сторожук Олена Миколаївна, Яремчук Юлія Ігорівна, Вікарій Леся Вікторівна, Станкевич Наталія Сергіївна продовжують важливу місію природоохоронного руху в Україні: навчити дітей жити в гармонії з собою та природою.

   Примітка. Підсумки конкурсу на краще тематичне фото "Ми - юннати" будуть оголошені на церемонії відзначення здобутків ЦПО ім. О.Разумкова  "Кращий разумковець".

             

Центр позашкільної освіти імені Олександра Разумкова, управління освіти і науки виконавчого комітету Бердичівської міської ради. Комплексний багатопрофільний позашкільний навчальний заклад.

КОНТАКТИ
13301, м. Бердичів, вул. Вінницька 21
(04143) 2-11-89 Тел.
cpo.razumkova@ukr.net

Міністерство освіти і науки України Інститут обдарованої дитини НАПН України Педагогічна преса Український центр позашкільної освіти